Peregrina – największa perła na świecie

Peregrina – największa perła na świecie.
Perła – z uwagi na trudność ich wydobycia Inkowie zakazali ich pozyskiwania i nie stosowali ich jako ozdoby. Dopiero w czasach Hiszpańskich zaczęto je pozyskiwać i eksportować do Europy. Najwięcej pozyskiwano z Morza Południowego koło Panamy i Morza Północnego, gdzie wpływa Rzeka Siekiery.
Peregrina - największa perła na świecie
Największa perła wydobyta w czasach Hiszpańskich miała wielkość gołębiego jajka. W roku 1579 Diego de Temez przywiózł ją z Panamy do Sevilli dla króla Filipa II.
Miała kształt nie okrągły, lecz zbliżony do gruszki, zwężonego owalu. Ważyła 203,84 karata i wyceniono ją wówczas na 12 000 peso, czyli 14400 dukatów. Ale nadworny jubiler króla, mediolańczyk Iacomo de Trezo powiedział, że perła jest bezcenna, gdyż jedyna taka na świecie. Do Sevilli zjeżdżali się ludzie by ją podziwiać. Po latach perłę tą nazwano Peregrina „Pątniczka”, „Pielgrzym”, bo tak często zmieniała właściciela.

Filip II podarował perłę swojej żonie, królowej Marii. A w kolejnych latach jej właścicielami był m. in. ród Bonapartów, markiz Abercorn, Maria Tudor – córka króla Henryka VIII. W 1969 roku klejnot kupił Richard Burton za 37 000 dolarów i podarował go swojej żonie Elizabeth Taylor, która do swojej śmierci była jej posiadaczką.

A jak ją pozyskano?

Otóż wydobył ją z morza pewien murzyński niewolnik – poławiacz, pracujący dla handlarza pereł. Muszla była tak mała, że początkowo chcieli muszlę wyrzucić do morza. Jednak gdy muszlę otwarto i wydobyto perłę, handlarz w nagrodę przyznał mu wolność. A handlarz za ten dobroduszny gest, otrzymał posadę naczelnika policji w Panamie.

Zapraszam do odwiedzenia strony na Facebook

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments