Ceque – tajemnicze linie kultury Inków, były abstrakcyjnymi liniami mającymi swój początek w świątyni Słońca w Cuzco. W niektórych źródła określane jako ziqi. Stamtąd rozciągały się na całe Tahuantinsuyu, przypominając gigantyczne quipu promienie, mające wielkie znaczenie religijne. Zgodnie z obowiązującym w państwie Inków zwyczajem dzieliły się one na cztery grupy rozchodzące się do poszczególnych prowincji: Chinchaysuyu, Antisuyu, Cuntisuyu i Collasuyu.
Łączna liczba ceque wynosiła czterdzieści dwie. Każdej z nich przypisana była określona liczba kilku lub kilkunastu świętych miejsc huaca, za których opiekę odpowiedzialne były konkretne rody ayllu lub królewskie panaca. Każda huaca dysponowała liczną służbą, w której skład wchodzili kapłani, kobiety acllu i inni osoby kultu religijnego.
Wszystkie waki jednej linii znajdowały się pod opieką jednego rodu (ayllu), odpowiedzialnego za to, by ceremonie i ofiary należne każdej wace zostały spełnione w należytym miejscu i czasie.
Ze Świątyni Słońca linie rozchodziły się w czterech kierunkach poszczególnych suyu na odległość około 4 leguas.
Do Chinchaysuyu od dzielnicy Qarminqe biegło 9 linii zawierających 85 wak.
Do Kollasuyu biegło 9 linii.
Do Antisuyu biegło 9 linii.
Do Kontisuyu biegło 14 linii.
Łącznie 41 linii ceque obejmowało 350 wak.
Badaniem linii ceque zajął się w ówczesny corregidor Cuzco, licencjat Juan Polo de Ondegardo. We wstępie swego dzieła pisał, że taki sam system panował we wszystkich centrach ceremonialnych całego państwa Inków, a on sam znalazł w południowej części kraju ich ponad 100.
W roku 1964 Reiner Tom Zuideman i jego zespół podjął kolejne badania wydając dzieło The Ceque System of Cuzco. System ziqi interpretowali oni jako opis organizacji rodów zamieszkujących miasto, opis kalendarza ceremonii, opis własności źródeł wody.
Informacje o poszczególnych ceque:
Pierwsza huaca piątego ceque w prowincji Chinchaysuyu nazywała się Cusicancha czyli „Szczęśliwa siedziba” i sąsiadowała ze świątynią Coriconcha. Narodził się tam Yapanqui – Inka który przyjął później imię Pachacutec.
Zapraszam do odwiedzenia strony na Facebook