Mumie Inkaskich władców

Kronikarz Garcilaso de la Vega w swoim dziele „Comentarios Reales de los Incas” czyli
Królewskie Komentarze Inków” opublikowanym w roku 1609, napisał, że widział osobiście mumie trzech Inkaskich władców: Viracochy, Tupaca Yapanqui i Huayna Capaca.
Zaprezentował mu je rzekomo Hiszpan Juan Polo de Ondegardo Zarate.
Zdaniem innego kronikarza Acosty, Ondegardo odnalazł w roku 1559 mumie wszystkich inkaskich władców.

Jak zatem było naprawdę?


Ondegardo to bardzo ciekawa postać okresu konkwisty w Peru. Urodzony w roku 1500 napisał w latach 1548-1550 kronikę p.t. „Relación de las cosas acaecidas en las alteraciones del Perú después que Blasco Núñez Vela entró en él”, czyli „Lista rzeczy, które miały miejsce w przemianach Peru po wejściu do niej Blasco Núñeza Veli”.

Autor przybył do Peru wraz z wicekrólem Blasco Núñezem Vela w 1543 roku. Był licencjatem,  przez pewien okres pełnił funkcję był corregidora Cuzco – odpowiednika polskiego burmistrza. Znał religię i język Inków,studiował ich wierzenia i zwyczaje. Wiedza ta i poszukiwania terenowe pozwoliły mu odkryć grobowce kilku Inkaskich władców. Niestety Ondegardo nie okazał się uczciwym poszukiwaczem. Grobowce złupił i zniszczył o odnalezione mumie i prochy odesłał do Limy gdzie je pochowano.

Mumia Viracochy została odkryta przez Gonzalo Pizarro w miejscowości Xaquixaguana. Pizarro nakazał ją natychmiast spalić, a prochy mumii zebrano do glinianej urny. Tą urnę odnalazł właśnie Polo de Ordegardo.

Ordegardo odnalazł także prochy Tupaca Yupanqui, którego mumię spalili generałowie Atahualpy. Wraz z prochami ukryta była tzw. huauque, czyli podobizna władcy, która noszona była między innymi podczas walk.

Jedyną mumią odnalezioną przez Pola de Ondegardo była mumia Pachacuteca. Znalazł ją w Tococache, dokąd przeniesiono ją z Pacallacta. W Tococache władca ten budował świątynie Pioruna, którego uznawał za swojego brata, czyli jak mówili Inkowie w języku kechua swojego huauque. Później, w okresie kolonialnym Hiszpanie założyli tam parafię św. San Blas.
Odnalezioną mumię wysłał Ordegardo do markiza Francisco Pizarra. Jak wspomina kronikarz Acosta, zabalsamowana mumia wyglądała jak żywa. Miała oczy ze złota, bardzo dobrze dopasowane. Na głowie mumii widać było wyraźną bliznę, której doznał podczas jednej z walk z ludem Chanków. Pachacutec zmarł w podeszłym wieku – około 70-80 roku życia – mumia miała długie siwe włosy.

Zapraszam do odwiedzenia strony na Facebook

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments