W dniu 28 czerwca przypada Światowy Dzień Ceviche – czyli potrawy bezsprzecznie kojarzącej się z Peru.
Od lat ceviche jest niewątpliwie peruwiańską potrawą narodową. Jest to jedna z najbardziej reprezentatywnych potraw i jest doskonałym przykładem peruwiańskiej dumy. Podstawowym surowcem do jej przygotowania jest świeża, biała ryba, co czyni potrawę jedną z najsmaczniejszych i najbardziej popularnych dań kuchni peruwiańskiej.
Nazwa potrawy pochodzi od słowa „Siwichi”- co w języku kechua, języku dawnych Inków znaczy „świeża ryba”. Właśnie z tego powodu ryby używane do jej przygotowania muszą być zawsze świeże, złowione w danym dniu, nie zamarznięte.
Chociaż istnieje ponad dwieście sposobów na jej przygotowanie, to standardowa receptura zawiera tylko pięć składników: surowe ryby w kawałkach, świeżo wyciskany sok z limonki lub cytryny, bardzo ostra sproszkowana czerwona papryka aji, czerwona cebula, czarny pieprz i sól.
Całość zalewa się dużą ilością świeżo wyciśniętego soku z limonki i odstawia na godzinkę, w chłodne, zacienione miejsce. Przed podaniem można danie przyozdobić plasterkami pomidora oraz żółtej i czerwonej papryki.
Danie serwowane na zimno, nie wymagające ani ognia, ani podgrzewania, ani oleju, ani panierki – i co najważniejsze proste w przygotowaniu. Sok z limonki stanowi marynatę, która wnikając w mięso je maceruje.
Ceviche dostarcza białka o wysokiej wartości biologicznej, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, a także minerałów i witamin.
W marcu 2004 roku ceviche zostało ogłoszone kulturowym dziedzicem narodu Peru, zgodnie z rezolucją Narodowego Instytutu Kultury. Cztery lata później Ministerstwo Produkcji ustanowiło dzień 28 czerwca jako Narodowy Dzień Ceviche – aby zachęcić wszystkich do spożywania ryb, zwłaszcza w czasach gdzie przez zmiany klimatyczne obserwuje się znaczną redukcję połowów ryb.
Sięgając do historii wiemy, że ceviche jadano już w czasach preinkaskich, w kulturze Inca Moche – która istniała w latach 100-700 naszej ery na północnym wybrzeżu Peru, a następnie rozprzestrzeniła się na inne kraje Ameryki Południowej.
Przez lata ceviche dostosowała się do potrzeb boomu gastronomicznego i podniebień turystów. Dlatego do podstawowych składników dodaje się także owoce morza (krewetki, ośmiorniczki, małże), mięso tuńczyka, wołowinę, mango, awokado, czosnek, pietruszkę czy mleko.
Ceviche bardzo dobrze komponuj się z innym peruwiańskim specjałem – a mianowicie pisco, czyli narodowym napojem alkoholowym uzyskiwanym ze sfermentowanych i poddanych destylacji winogron.
Znany peruwiański mistrz kuchni – Gastón Acurio – opublikował książkę p.t. „Ceviche Power” w której prezentuje ponad 40 przepisów tej potrawy.
Serdecznie zapraszam do skosztowania tej potrawy – ja już miałem taką okazję.
Smacznego !!!!
Zapraszam do odwiedzenia strony na Facebook