Testament Diego de Almagro

Diego de Almagro więziony w Coricancha – inkaskiej Świątyni Słońca w Cuzco – po bratobójczym boju pod Las Salinas, podyktował notariuszowi w dniu 8 lipca 1538 swój testament.

W tekście testamentu znajduje się wzmianka, iż  „będąc  uwięzionym, w tej celi, zakutym w kajdany i łańcuchy bez przyczyny i wbrew prawu”.

Testament Diego de Almagro

W testamencie oświadczył, że posiada:

„Setki tysięcy castellanos w złocie i srebrze, klejnotach i perłach, statkach i stadach. Stara koszula, nieco obrusów i serwetek i szkarłatne prześcieradło, czarna aksamitna peleryna, obszyta gronostajem, sześć niewolnic z Nikaragui, domy które kiedyś należały do Hernanda de Soto przy głównym placu (pałac Amarucancha) oraz inne jego ziemie, 2000 srebrnych marek, przechowywanych przez Gómeza dc Maznelas, 74 świnie, złota misa, złota solniczka, złoty dzbanek i złota czara, warte 2600 pesos”.

W kolejnych punktach testamentu znajdowały się następujące zapisy:

  • Synowi, osiemnastoletniemu Diegowi de Almagrowi „Młodszemu”, którego matką była panamska metreska i który towarzyszył mu w wyprawie do Chile, pozostawił 13 500 castellanos. Ponadto wskazał Herradę jako opiekuna dla młodego Almagro;
  • Córce, dońi Izabelli, pozostawił 1000 castellanos i poprosił, aby została zakonnicą;
  • Swoim spadkobiercą uczynił cesarza Karola V – Almagro wiedział, że spowoduje to niezwykle skrupulatną kontrolę poczynań Pizarrów i doprowadzi do ujawnienia ich nadużyć względem skarbu Korony.
  • Błagał monarchę o przyznanie gubernatorstwa Nowego Toledo swojemu synowi Diegowi.
  • Oświadczył, że jego udział w spółce z Pizarrem wynosi 1.000.000 pesos.
  • Opłata za konia, którego kronikarz i zakonnik Cristóbal de Molina, „Chilijczyk”, pożyczył Almagrowi podczas wyprawy do Chile
  • Darowizna na kaplicę, jaką miano wznieść w rodzinnym mieście Almagra w kastylijskiej La Manczy.
  • Darowizna dla klasztorów franciszkanów i dominikanów w Santo Domingo na wyspie Hispanioli
  • Wyzwolił niejaką Margaritę, afrykańską niewolnicę, która służyła mu podczas jego kampanii w Quito, „za miłość, jaką mi okazała”.

Zapraszam do odwiedzenia strony na Facebook

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments